Druhá vlna digitalizace – přechod na DVB-T2

O co se jedná?

V průběhu roku 2017 začal postupný přechod na pozemní vysílání v novém standardu DVB-T2 s kódováním H.265 (HEVC), které postupně nahradí současný standard DVB-T s kódováním MPEG2 a H.264. V současné době již DVB-T2 signál pokrývá drtivou většinu ČR, a to u třech přechodových (některých již finálních) sítí:

11– pro Prahu a Středočeský kraj kanál C26-

ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT Sport HD, ČT:D/Art HD, ČT 24 HD, Český rozhlas

12-pro Prahu a Středočeský kraj kanál C31-

Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool, Prima Zoom, Prima Max, Prima Love, Barrandov, Kino Barrandov, Barrandov Family, Barrandov Plus, Óčko, Óčko Gold, Óčko Express, Šlágr, Šlágr 2, Noe, ČT:D/Art

13– pro Prahu a Středočeský kraj kanál C24-

Nova, Nova Cinema, Nova 2, Nova Action, Nova Gold, Relax, Rebel, KinoSvět, Joj Family HD

 

Co to znamená pro hotely, bytové domy a další budovy se společnou TV anténou?

  • ve většině případů bude nutná úprava společné TV antény-přeladění či přidání multiplexů.
  • pro přímý příjem vysílání v DVB-T2 je nutnost adekvátně vybaveného televizoru s tunerem DVB-T2 a podporou H.265/HEVC kodeku. V opačném případě lze situaci řešit na úrovni hlavní STA stanice přidáním technologie pro vybrané kanály.

 

Proč k tomu dochází?

V souladu s nařízením EU je důvodem přechodu na nový standard uvolnění části televizních kmitočtů, konkrétně pásma 700MHz. Uvolněné pásmo se bude využívat pro mobilní sítě 5. generace.

V této souvislosti bylo rozhodnuto o použití DVB-T2 standardu, je spektrálně efektivnější a navíc použitím H.265 kodeku se významně šetří přenosové pásmo. Díky tomu bude možné vysílat víc programů či ve vyšší kvalitě – HD, do budoucna i UHD rozlišení.

Postupně dojde k úplnému vypnutí vysílání v současném standardu DVB-T, ke kterému má, dle zatím známého harmonogramu, dojít počátkem roku 2021. Nicméně již nyní lze sledovat přesuny některých kanálů a již naplánované vypínání v Praze během roku 2019.

Co je přechodová síť?

Jedná se o paralelní síť v novém standardu DVB-T2. Síť běží současně se stávajícími multiplexy DVB-T a dává tak příjemcům signálu možnost přechodu dřív, než dojde ke zrušení DVB-T. Po zrušení DVB-T lze očekávat ještě nějaké změny v naladění kanálu, obsahu multiplexu a pravděpodobně se objeví ještě čtvrtá síť, nicméně pokud přípravu uděláte již nyní, budete na vše již připraveni.

 

Obraťte se na nás pro zajištění tohoto přechodu již nyní.